Rate: Comparison of 2 quantities measured in different units
3 pizzas
______
8 people
Unit Rate: Rate where the quantity is equal to 1 unit (cost of 1 pizza)
Constant of Proportionality: How are unit rates and constant of proportionality related?
10 oranges for $2.00
Create a unit rate. How much for 1 orange? How many oranges for $1.00?